Listopad 2019

Listopad jsme přivítali ve znamení svatomartinských písní a dobrot. Napekli jsme si skvělé rohlíčky, zahráli jsme si divadlo o životě sv. Martina, vyrobili si lampičky a prošli svatomartinskou stezku s mnoha úkoly, na jejímž konci čekal poklad. Krom pokladu jsme našli také veliké množství houbiček-hlavně bedel a babek.

Učili jsme se také, jak se zvířátka připravují na zimu. Kdo na celou zimu usne – jako třeba ježek nebo medvěd. Kdo se celou zimu o sebe musí starat-jako třeba zajíček, myška, srnky nebo lišky. A kdo si na podzim dělá zásoby a v zimě je hledá aby se mohl dosyta nabaštit-jako třeba veverka. Děti si na veverky ve dvojicích zahrály. Jeden schoval oříšky a kamarád je podle instrukcí hledal. Samá voda, přihořívá, hoří!!! Nechyběly ani výtvarné činnosti – veverušky i ježci se dětem moc povedli.

A co takoví ptáčci? Vždyť bude zima, bude mráz-kam se ptáčku, kam schováš? Děti už vědí, že ptáčkové mají v lese spoustu děr a dírek ve stromech, kde je teplo a sucho a kde mohou přečkat největší nečas. Také už vědí, že žluny mravencům pěkně rozklovaly mraveniště, jak hledaly mravence k sezobnutí. A když jsme byli u toho, tak jsme mraveniště spočítali a podél cesty jsme jich napočítali 19 !!! Pro ptáčky jsme také vyrobili jednoduchá krmítka. Na ruličku od toaletního papíru jsme natřeli tekutý med, potom jí obalili semínky a pověsili na strom. Jednoduché ptáčky jsme si také vystřihli z papíru a vybarvili a nalepili ke krmítku na společný obrázek. Předškoláci zvládli realistickou sýkorku, kosa, brhlíka a vrabečka. V listopadu jsme také mnohokrát hráli oblíbenou hru na ptáky a kočky. Ptáčci mají ohraničené hnízdo a vylétají do krmítka pro jídlo. Ale číhá na ně kočka a pokud je chytí, stává se z nich také kočka. Ke konci hry už je koček spousta a ptáčkové musí být velice odvážní aby vylétli pro krmení…

V posledním listopadovém týdnu už jsme se chystali na advent. Pletli jsme v lese adventní věnce a vyrobili na ně z vlašských ořechů, buráků a ovčí vlny krásné ozdoby. Na svátek Ondřeje se tradičně věštilo. Ani Kulíšci nezůstali pozadu. Pod kelímky si schovali věštby: prsten (láska), ořech (překvapení), kapesník (nemoc), chleba (hojnost jídla), zlatý kamínek (bohatství), mušle (pojedeš k moři) a dárek (dostaneš dáreček). Věštilo se poslepu v lesní věšírně a každý chtěl aspoň 2 x.

V lese jsme pozorovali ten listopad-tedy jak padají lístečky a snažili jsme se je chytit do dlaně – když už jsme o tom zpívali v písni Listopad. Ale je to dost těžký úkol. Schválně to někdy zkuste. Také jsme stavěli z klacků domečky, hráli na chovávanou, objevovali nové části lesa, lezli na posed, chodili po kládách, ořezávali klacky, hrabali se v hlíně, váleli sudy, vyráběli z listí růžičky…. a užívali spoustu dalších lesních potěšení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.