Písně a říkanky

SVOLÁVACÍ: Za ruce se pochytáme, velké kolo uděláme, ručičky si podáváme, protože se rádi máme.

OBĚDOVÁ: Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Slunce a deštík den co den, semínko vytahuje ze země ven. Děkujem ti země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Děkujem ti sluníčko, žes uzrálo zrníčko. Děkujem ti kuchaři, žes nám oběd uvařil.

KULÍŠKOVÁ: Kulíšci se mají rádi, Kulíšci jsou kamarádi. Pomůžou si, poradí, po ruce se pohladí.

DUBEN 24

BĚŽEL TUDY ZAJÍČEK, houpy, houpy. Nesl pytel žemliček, houpy, houpy. Počkej na mě zajíčku, houpy, houpy. Dej mi jednu žemličku houpy, houpy.

VIJU VIJU VĚNEČEK, ze samých pomněneček, ze samého kvítí, až se louka svítí.

TEN ČERNÝ CHLAPÍK TO JE KOS, jenž křídla má a nemá nos. A místo nosu má však copak? No přece dlouhý rovný zobák. Ten černý chlapík, to je kos. A zobákem tím má_li kdy, ze země tahá žížaly. A místo nosu má však copak? No přece dlouhý rovný zobák. Ten černý chlapík, to je kos.

VLAŠTOVIČKY, vlaštovičky, povídalky, švitořičky už nám z dálky jaro nesou, na domov se celé třesou. Prohlédly si kde co leží-hnízda, dvorky, špičky věží, pak spustily naříkání, 3 vidličky chybí, páni! Tři vidličky Tři vidličky pokřikují na lidičky,už nám z dálky jaro nesou, na domov se celé třesou.

DÚ KRAVIČKY DÚ, z pastvy dědinů. Jedna nese mlíčko, druhá telátečko, třetí smetanu.

BŘEZEN 24

ČÁP LETÍ PŘES MOŘE, na svatého Řehoře, čáp letí přes moře, bude dobře komoře. Čáp letí do polí, slepička ho dohoní. Kam ty, čápe, kam letíš? Do zlaté komory. Co tam budeš dělati? Stříbro, zlato lámati. Kam ho budeš nositi? Mlynářovic cérce, aby pletla věnce.

NESEMY MAŘENU v oleji smaženů, na vrchu červenů, na spodku zelenů. Pěknů, pěknů probělenů. Nesem bábu v koši, smrt nás o ňu prosí. Už Mařena leží a zubama škeří. Helo, helo, helo, helo.

MORENA MORENA, kde si prebývala? Na tom dolnom konci, u Kubou v plevienci. Morena Morena, za kohoś umrela? Za pyšné děvčice, cifry parádnice. Morena Morena, za kohoś umrela? Za pyšných mládencou, za komediantou. Marmurena dědko, zjadol si nám všetko, nenechal si nám nič, iba prázdné vrecko.

Ben ben ben, všechny blechy ven a vajíčka do košíčka sem sem sem

Ó SRDCE JEDINÝ, propuk se čas. Dejte mi vajíčko, soc přijdu zas, Červený nebo bílý, však vám ta slepička snese jiný. Za humny v koutečku na zlatým proutečku pěkně bílý.

ÚNOR 24

MASOPUST DRŽÍME, nic se nevadíme, pospolu: proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali poznovu?

SKÁKEJ MEDVĚDE, čert pro tě jede, s malovaným měchem stojí za ořechem, s drátovaným talířem budeš v pekle malířem, hujá, hujajá, báby do chlíva.

HOJAČKY, hojačky, zahrajte mi muzikanti stojačky ….(ležačky, hopsačky, zazádačky..)

JÁ JSEM MUZIKANT a přicházím k vám z české země, my jsme muzikanti, přicházíme k vám. Já umím hráti. My umíme taky.

A to na bubínek. Jak se na něj hraje? Bumtarata, bumtarata bumtarata bubínek.

A to na housličky. Jak se na ně hraje? Fidli, fidli, staré vidli, fidli, fidli, housličky.

A to na trumpetu. Jak se na ni hraje? Já rád játra, ty rád játra on rád játra, trumpeta.

A to na basu. Jak se na ni hraje? Stála basa u primasa, za kamnama stála, kdyz primaska zatopila, basa sama hrála.

STARÁ BÁBA JEDE, stará bába jede s marcipánem, starej dědek za ní, starej dědek za ní s tulipánem. Vona vobchází, von jí nadchází, vona do komína, von ji napomíná, ať neblázní. Stará bába jede, stará bába jede s kolomazí, starej dědek za ní, starej dědek za ní buchty hází…

LEDEN 24

MY 3 KRÁLOVÉ jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Co ty černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu. A já černej vystupuju a nový rok Vám vinšuju. A my taky vystupujem a nový rok vám vinšujem

MĚSÍCE Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka, březen dá první lžičku medu,v dubnu se čistí studánka, květen si říká podle kvítí, červen si na svět sluncem svítí.

Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí, zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosi.

Červenec po jahodách voní, srpen si bleskem zakřeše, v září se sejdem pod jabloní, v říjnu déšť pleská po střeše, listopad svléká stromům šaty,v prosinci zrajou hvězdy zlatý

5 MINUT V AFRICE

Čáry, máry, ententyky, poletíme do Afriky. Přidržte si čepice …Hop! a už jsme v Africe:

Lvi a lvice pod palmami hrozitánsky špulí tlamy, loví myši v oáze, přibývají na váze.
Sloni troubí na choboty, od pondělka do soboty, a pak zase pozpátku od úterka do pátku.
Plameňáci purpuroví na jezeře ryby loví, volavky a marabu hrají si tam na babu.
Paviáni křičí zdola na žirafu:–Hej,ty hola! Jak se máš tam nahoře? Dohlédneš až za moře?
Žirafa jen mhouří víčka, žďuchá hlavou do sluníčka. Chodí k němu na táčky, okusuje obláčky.

PROSINEC 23

KRÁČÍ MIKULÁŠ s berličkou, za ním rohatý s metličkou. Vzácnou návštěvu uvítám, jen ty rohatý, zůstaň tam….

STROMEČKU VSTÁVEJ, ovoce dávej, umej se, ustroj se, je Štědrý den.

BYLA CESTA BYLA UŠLAPANÁ. Kdo ju šlapal? Matka Krista Pána. Potkala ji ta svatá Alžběta. Kam ty kráčíš sestřičko má milá? Kráčím sestro, kráčím do kostela. Poslúchat mše, svatého nešpora.

BYLI 4 KOLEDNÍCI, hop hej hop hej koleda. Zpívali a vyhrávali, dohráli a pak se ptali co kdo dá? Co dá pan zajíc? Snědený krajíc. Co dá paní srnka? Olíznout z hrnka. Co dá pak jezevec? Jestli chtějí starou pec. Co dá paní veverka? Ať prý přijdou z úterka. Co dá pan medvěd? Ať prý přijdou v devět. Co dá pan hajný? Žeprý je to tajný… Byli 4 koledníci..

LISTOPAD 23

MARTIN JEDE NA KONI, podkůvky mu zazvoní. Hop, hej na koni, podkůvky mu zazvoní. Náhle vidí chudáka, jak se choulí, naříká. Hop, hej, chudáka, jak se choulí naříká. Martin dobré srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Hop, hej, srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Martin lidi miloval, mnoho dobra vykonal. Hop, hej miloval, mnoho dobra vykonal. Na svatého Martina, kouřívá se z komína. Hop, hej Martina, ouřívá se z komína. Na svatého Martina, zima už nám začíná. Hop, hej Martina, zima už nám začíná. Na svatého Martina, bude dobrá peřina. Hop, hej Martina bude dobrá peřina.

BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já pod hrudu, tam tu zimu přebudu. BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se do javora, to bude má komora. BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já pod mezu, až přestane, vylezu. Až přestane vyletím, celý svět rozveselím.

ŘÍJEN 23

PODZIM KLEPE NA DVEŘE, javory se chvějí, ve strakaté zástěře moc se neohřejí.

LÍSTEČKU DUBOVÝ, nepadej do vody! Vzala by tě voda, byla by tě škoda, lístečku dubový. Lístečky z javoru, máte zlatou barvu, na zemi padáte, ona září zlatě, lístečky z javoru. Lístečku vrbový, tvůj čas nastane ti, vítr tě odnese, do nebe vynese, než tě pustí k zemi. Lístečku z břečťanu chystej se na zimu, sám na větvích budeš, zelený zůstaneš, lístečku z břečťanu. Lístečky z ořechu padejte na střechu! Včera nám do střechy bušily ořechy, dělaly neplechu. Lístečky všech stromů, padejte pomalu. Ať slunce ozáří vaše jasné barvy k oslavě podzimu

BYLA JEDNA ŠIŠKA, šiška borová, měla jednu sestru, ta je smrková. Dupy dupy dup dup, dupy dupy dup…ťapy ťapy ťap ťap, ťapy ťapy ťap….                                                                Šiška z borovice, šiška ze smrku, obě se ty šišky chytly za ruku. Dupy dupy……ťapy ťapy…..  Vzaly k sobě ještě šišku z modřínu, v lese měly z mechu pěknou peřinu. Dupy…..ťapy……   A ještě k nim přišla šiška z jedličky, nakonec pak všecky hrály kuličky. Dupy…..ťapy….

STOJÍ STOJÍ BEDLA, ráda by si sedla a vzala si pletení, noha už jí dřevění.

COPAK JE TO VE TMĚ, copak je to v noci z čeho máme strach? Na zdech rostou stíny a my bez pomoci ve svých postýlkách. Tiskneme si hračky, pevně držíme, ty se nebojí. Utéci se nedá, křičeti se nesmí, kdo to jenom chodí v pokoji? Rarášek to není, to je kamarád, kdopak to jen ale kdopak to jen je? Drak to asi nebude, nemá světlo rád. Maminka to jistě ráno zabije.

ZÁŘÍ 23

RUCE RUCE RUČIČKY, máte pěkné prstíčky. Máte pěkné dlaně, zatleskáme na ně.

JABLÍČKO ČERVENÉ a žlutá hruška, všechno to posbírat, jó to je fuška. Nakrájet, zavařit, nasušit, píct. Štrúdl i kompůtek, to se dá jíst.

VÍTE-LI PAK JAK SEDLÁČEK, víte-li pak jak sedláček obilíčko seje. Takto takto, tak sedláček, takto takto, tak sedláček obilíčko seje…..seče….váže…mlátí

NA BUDČI, zatanči, všichni tančí, Jan i Ančí. Na Budči, zatanči, Václavovi knížeti. Dámy tančí takhle a pak zase takhle. Na Budči, zatanči, všichni tančí, Jan i Ančí. Na Budči, zatanči, Václavovi knížeti. Páni tančí takhle a pak zase takhle. (na nápěv Avignon, tam je shon)