Písně a říkanky

SVOLÁVACÍ: Za ruce se pochytáme, velké kolo uděláme, ručičky si podáváme, protože se rádi máme.

OBĚDOVÁ: Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Slunce a deštík den co den, semínko vytahuje ze země ven. Děkujem ti země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Děkujem ti sluníčko, žes uzrálo zrníčko. Děkujem ti kuchaři, žes nám oběd uvařil.

KULÍŠKOVÁ: Kulíšci se mají rádi, Kulíšci jsou kamarádi. Pomůžou si, poradí, po ruce se pohladí.

LEDEN 2020

MĚSÍCE Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka, březen dá první lžičku medu,v dubnu se čistí studánka, květen si říká podle kvítí, červen si na svět sluncem svítí.

Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí, zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosi.

Červenec po jahodách voní, srpen si bleskem zakřeše, v září se sejdem pod jabloní, v říjnu déšť pleská po střeše, listopad svléká stromům šaty,v prosinci zrajou hvězdy zlatý

FANFRNOCH Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok, nový rok nám nastává, koledy nám nandává. Hou, hou, halelůjá. Buků buků buků, otevřete ruku, koledu nám dejte, nic se nám nesmějte. Hou, hou, halelůjá. Mlynář mele mouku v tom bílým klobouku a mlynářka krupici v té červené čepici. Hou, hou, halelůjá.

PROSINEC 2019

ŠTĚDREJ VEČER NASTAL, štědrej večer nastal, koledy přichystal. Panímámo vstaňte, koledu nám dejte. Panímáma vstala, koldy nám dala.

ČERVENÁ, ZLATÁ, ZELENÁ, co to asi znamená? Na světelné křižovatce stojí zajíc v kožíšku, tlapkou kličku postrkuje, tři světýlka rozsvěcuje. Červená, zlatá ……Červená je pro jablíčka, zlatá svítí ořechům, zelená jen jednou v roce, rozsvítí se na Vánoce. Červená, zlatá… Nad Kameníčkem hvězda září po Libčicích se rozhlíží, máma kapra obaluje, tluče mandle v hmoždíři. Červená, zlatá, zelená, Vánoce to znamená.

ZELENEJ SE JEDLIČKO, narovnej se maličko, líbíš se mi, vezmu si tě, budeš vonět v našem bytě, zelenej se jedličko. Dám ti hvězdu na čelo, večer bude veselo. Můžu ti to předem slíbit, bude se ti u nás líbit, dám ti hvězdu na čelo.

BYLI ČTYŘI KOLEDNÍCI hop hej hop hej koleda, zpívali a vyhrávali, dohráli a pak se ptali co kdo dá? Co dá pan zajíc? Snědený krajíc. Co dá paní srnka? Olíznout z hrnka. Co dá pan jezevec? Jestli chtějí starou pec. Co dá paní Veverka? Ať prý přijdou z úterka. Co dá pan medvěd? Ať prý přijdou v devět. Co dá pan hajný? Že prý je to tajný…. Byli čtyři koledníci…

STREJČEK NÁŠ MIKULÁŠ plný pytel nese, celý je ohnutý, hlava se mu třese. Oříšky, jablíčka, taky kousek uhlí, nežli to roznese, bude celý ztuhlý.

KRÁČÍ MIKULÁŠ S BERLIČKOU, za ním rohatý s metličkou. Vzácnou návštěvu uvítám, jen Ty rohatý zůstaň tam.

LISTOPAD 2019

BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já pod hrudu, tam tu zimu přebudu. BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se do javora, to bude má komora. BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já pod mezu, až přestane, vylezu. Až přestane vyletím, celý svět rozveselím.

KDYŽ POTKÁTE JEŽKY, jdou většinou pěšky. Nožičky maličký a tělíčka těžký. Nejraděj maj z louky žížaly a brouky. Jablíčka nejedí, po těch mívaj pšouky.

LAMPIČKY LAMPIČKY, slunce měsíc hvězdičky. Větře větříčku ustaň chviličku ať mi nezhasneš mou lampičku.

LISTOPAD, listopad, lísteček mi na dlaň spad. Zlatý lístek z javora, zima už jde do dvora. Listopad, listopad, vítr fouká do zahrad, padá listí z jabloní, zima jede na koni. Listopad, listopad, déšť se snáší na náš sad, tichý deštík z oblaků, zima kráčí v soumraku. Listopad, listopad, mlha halí vinohrad, stříbrem zdobí okolí, zima vchází do polí.

ŘÍJEN 2019

BYLA JEDNA ŠIŠKA, šiška borová, měla jednu sestru, ta je smrková. Dupy dupy dup dup, dupy dupy dup…ťapy ťapy ťap ťap, ťapy ťapy ťap….                                                                  Šiška z borovice, šiška ze smrku, obě se ty šišky chytly za ruku. Dupy dupy……ťapy ťapy…..  Vzaly k sobě ještě šišku z modřínu, v lese měly z mechu pěknou peřinu. Dupy…..ťapy……   A ještě k nim přišla šiška z jedličky, nakonec pak všecky hrály kuličky. Dupy…..ťapy….

LÍSTEČKU DUBOVÝ, nepadej do vody! Vzala by tě voda, byla by tě škoda, lístečku dubový. Lístečky z javoru, máte zlatou barvu, na zemi padáte, ona září zlatě, lístečky z javoru. Lístečku vrbový, tvůj čas nastane ti, vítr tě odnese, do nebe vynese, než tě pustí k zemi. Lístečku z břečťanu chystej se na zimu, sám na větvích budeš, zelený zůstaneš, lístečku z břečťanu. Lístečky z ořechu padejte na střechu! Včera nám do střechy bušily ořechy, dělaly neplechu. Lístečky všech stromů, padejte pomalu. Ať slunce ozáří vaše jasné barvy k oslavě podzimu

ZAZPÍVALA VLAŠTOVIČKA, že je konec léta, odletěla za sluníčkem do širého světa. Letěla za hory, za hluboké moře, křídlem na mě zamávala – Měj se Vítku dobře! Až se jaro vzbudí ze sna na polštáři z kvítků, přinesu ti zlatou mušku, nashledanou Vítku.

ZÁŘÍ 2019

VÍTE-LI PAK JAK SEDLÁČEK, víte-li pak jak sedláček obilíčko seje. Takto takto, tak sedláček, takto takto, tak sedláček obilíčko seje…seče….váže…..mlátí

MĚLA BABKA 4 JABKA a dědoušek jen 2, dej mi babko, jedno jabko, budeme mít stejně. Měl dědoušek měl kožíšek a babička jupku. Pojď dědoušku na mazurku, já si s tebou dupnu.

POD NAŠÍM OKÝNKEM rostou tam dvě růže, pod naším okýnkem roste tam štěp. Jsou na něm jablíčka, trhá je Ančička. Jsou dobrá, jsou sladká, jsou jako med.

PODZIMNÍ: Jablíčko červené a žlutá hruška, všechno to natrhat, jó to je fuška. Nakrájet, zavařit, nasušit, píct. Štrůdl i kompůtek, to se dá jíst.

NA BUDČI (na nápěv Avignon) Na Budči, zatanči, všichni tančí Jan i Ančí. Na Budči zatanči Václavovi knížeti. Dámy tančí takhle a pak zase takhle…Na Budči, zatanči, všichni tančí Jan i Ančí. Na Budči zatanči Václavovi knížeti. Páni tančí takhle a pak zase takhle. Na Budči….