Písně a říkanky

SVOLÁVACÍ: Za ruce se pochytáme, velké kolo uděláme, ručičky si podáváme, protože se rádi máme.

OBĚDOVÁ: Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Slunce a deštík den co den, semínko vytahuje ze země ven. Děkujem ti země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Děkujem ti sluníčko, žes uzrálo zrníčko. Děkujem ti kuchaři, žes nám oběd uvařil.

KULÍŠKOVÁ: Kulíšci se mají rádi, Kulíšci jsou kamarádi. Pomůžou si, poradí, po ruce se pohladí.

PROSINEC 22

KRÁČÍ MIKULÁŠ S BERLIČKOU, za ním rohatej s metličkou. Vzácnou návštěvu uvítám, jen ty rohatej zůstaň tam.

PROSINEC JE, JSOU TU SVÁTKY, FUM, FUM, FUM. Prosinec je, jsou tu svátky, fum fum fum. Právě dnes se narodil kluk jako buk, kluk jako buk. Tam na slámě i s Marií chudobně tm spolu žijí, fum fum fum. Právě dnes se narodil kluk jako buk, kluk jako buk. Tam na slámě i s Marií chudobně tm spolu žijí, fum fum fum.

LISTOPAD 22

Dušičky věrný, nejste všechny stejný. Některý jste bílý, některý jste černý.

LISTOPADE, listopade, zima bude… Listopade, listopade zima bude… Listopade, zima bude, už je ráno, mlha všude. Listopade, listopade zima bude. Listopade zima bude, už je ráno mlha všude. Poslední list padá k zemi, přijede mráz se saněmi. Listopade, listopade zima bude. Listopade, listopade zima bude. Listopade, listopade…

MARTIN JEDE NA KONI, podkůvky mu zazvoní. Hop, hej na koni, podkůvky mu zazvoní. Náhle vidí chudáka, jak se choulí, naříká. Hop, hej chudáka, jak se choulí naříká. Martin dobré srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Hop hej srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Martin lidi miloval, mnoho dobra vykonal. Hop, hej, miloval, mnoho dobra vykonal. Na svatého Martina, zima už nám začíná. Hop hej Martina, zima už nám začíná. Na svatého Martina kouřívá se z komína. Hop, hej Martina, kouřívá se z komína. Na svatého Martina bude dobrá peřina. Hop hej Martina, bude dobrá peřina.

BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já pod hrudu, tam tu zimu přebudu. Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se do javora, to bude má komora. Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já pod mezu, až přestane, vylezu. Až přestane, vyletím, celý svět rozveselím.

ŘÍJEN 22

PODZIM KLEPE NA DVEŘE, javory se chvějí. Ve strakaté zástěře moc se neohřejí.

LÍSTEČKU DUBOVÝ, nepadej do vody! Vzala by tě voda, byla by tě škoda, lístečku dubový. Lístečky z javoru, máte zlatou barvu, na zemi padáte, ona září zlatě, lístečky z javoru. Lístečku vrbový, tvůj čas nastane ti, vítr tě odnese, do nebe vynese, než tě pustí k zemi. Lístečku z břečťanu chystej se na zimu, sám na větvích budeš, zelený zůstaneš, lístečku z břečťanu. Lístečky z ořechu padejte na střechu! Včera nám do střechy bušily ořechy, dělaly neplechu. Lístečky všech stromů, padejte pomalu. Ať slunce ozáří vaše jasné barvy k oslavě podzimu

BYLA JEDNA ŠIŠKA, šiška borová, měla jednu sestru, ta je smrková. Dupy dupy dup dup, dupy dupy dup…ťapy ťapy ťap ťap, ťapy ťapy ťap….                                                                  Šiška z borovice, šiška ze smrku, obě se ty šišky chytly za ruku. Dupy dupy……ťapy ťapy…..  Vzaly k sobě ještě šišku z modřínu, v lese měly z mechu pěknou peřinu. Dupy…..ťapy……   A ještě k nim přišla šiška z jedličky, nakonec pak všecky hrály kuličky. Dupy…..ťapy….

KOPU KOPU BRAMBORY, mám jich plné komory. Uvařím je na loupačku, pozvu na ně naší Kačku. Ta se bude mít, ta se bude mít. Kopu kopu brambory, mám jich plné komory. Uvařím z nich hrnec kaše, pochutná si na nich Vašek. Ten se bude mít, ten se bude mít.

ZÁŘÍ 22

Kulíšek v svém lese létá sám, létá sám. Pojď Kulíšku co je ti, pojď se kouknout na děti. Přileť k nám Kulíšku.

JABLÍČKO ČERVENÉ a žlutá hruška, všechno to posbírat, jó to je fuška. Nakrájet, zavařit, nasušit, píct. Štrúdl i kompůtek, to se dá jíst.

VÍTE-LI PAK JAK SEDLÁČEK, víte-li pak jak sedláček obilíčko seje. Takto takto, tak sedláček, takto takto, tak sedláček obilíčko seje…..seče….váže…mlátí

NA BUDČI, zatanči, všichni tančí, Jan i Ančí. Na Budči, zatanči, Václavovi knížeti. Dámy tančí takhle a pak zase takhle. Na Budči, zatanči, všichni tančí, Jan i Ančí. Na Budči, zatanči, Václavovi knížeti. Páni tančí takhle a pak zase takhle. (na nápěv Avignon, tam je shon)