Písně a říkanky

SVOLÁVACÍ: Za ruce se pochytáme, velké kolo uděláme, ručičky si podáváme, protože se rádi máme.

OBĚDOVÁ: Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Slunce a deštík den co den, semínko vytahuje ze země ven. Děkujem ti země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Děkujem ti sluníčko, žes uzrálo zrníčko. Děkujem ti kuchaři, žes nám oběd uvařil.

KULÍŠKOVÁ: Kulíšci se mají rádi, Kulíšci jsou kamarádi. Pomůžou si, poradí, po ruce se pohladí.

KVĚTEN 22

PRO MAMINKU: Kam nás nohy ponesou? Ponesou nás do zelena, budem tiše jako pěna, tam nás nohy ponesou. Kam nás nohy ponesou? Ponesou nás za motýly, ten je žlutý, ten je bílý, tam nás nohy ponesou. Kam nás nohy ponesou? Ponesou nás ke krmítku, cestou natrháme kytku, kytku samou konvalinku pro maminku, pro maminku. Tam nás nohy ponesou.

VOŽENIL SE BRABENEČEK, vzal si ženu mušku. Posadil jí na lavičku, dal jí cucat hrušku. Postavil jí vedle vrby, aby pěkně stála. Dal jí housle do ručičky, aby si tam hrála.

ŽEŽULIČKO KDE JSI BYLA, žes tak dlouho nekukala. kuku kuku kukukuku ku ku. Seděla jsem na jedličce, volala jsem na myslivce. Kuku…Seděla jsem na jabloni, kde Janíček blechy honí. Kuku… Seděla jsem v černém háji, kde kukačky kukávají. Kuku

DATEL: Habr, javor dub i buk, kdo to tam ťuká ťuky ťuk? Smrk, modřín jedle, lípa, klen, kdo to tam klepe utajen? Kdo to tam klepe utajen. Kdo to tam klepe? Kdo to tam klepe? Kdo to tam klepe utajen. Červ už se dívá špehýrkou, kdo to tam ťuká sekyrkou? Pak zase v dáli klepy klep, kam se to skryl pan drvoštěp? Kam se to skryl pan drvoštěp? Kam se to skryl pan? Kam se to skryl pan? Kam se to skryl pan drvoštěp? Má rudou čapku, černý frak, má ostrý zobák, bystrý zrak. Má ostrý zobák, má ostrý zobák, má ostrý zobák bystrý zrak.

DUBEN 22

PĚT JEŽIBAB s jedním uchem jako hejno letí vzduchem, letí jako hejno ptáků, pět ježibab na smetáku. Pět Ježibab s jedním okem letí, letí nad potokem, letí jako hejna ptáků, pět ježibab na smetáku. Pět Ježibab s jedním nosem volá na mě Arnošt pocem. A když nejdu, tak se štětí, 5 ježibab na koštěti.

BEN BEN BEN, všechny blechy ven. A vajíčka do košíčka sem, sem, sem.

PŘIŠEL JSEM K VÁM NA KOLEDU PRO VAJÍČKA. Dejte prosím aspoň jedno do košíčka. Na pomlázku uplet jsem si něco z proutí. To mám na lakomý holky, ať se kroutí.

BŘEZEN 2022

MORENA MORENA, kde jsi prebývala? Na tom dolnom konci u Kubou v plevienci. Morena Morena, za kohoś umrela? Za pyšné děvčice, cifry parádnice. Morena, Morena, za kohoś umrela? Za pyšných mládencou, za komediantou. Marmurena dědko, zjadol si nám všetko. Nenechal si nám nič, iba prázdné vrecko.

NESEMY MAŘENU, v oleji smaženů, na vrchu červenů, na spodku zelenů, pěknů, pěknů probělenů. Nesem bábu v koši, smrt nás o ni prosí. Už Mařena leží a zubama škeří, helo, helo, helo, helo…

VRBY SE NÁM ZELENAJÍ, na dvě strany prokvétají: Radujme se, veselme se. Žežulička v háji zpívá, sedmihlásek se ozývá: Radujme se, veselme se. Byla zima mezi náma, ale už je za horama: Radujme se, veselme se.

Princeznička na bále, poztrácela korále. Její táta mocný král, Honzíka si zavolal. Honzíku, máš na málae, přines nám ty korále. Honzík běžel za horu, nakopal tam bramborů. Vysypal je před krále, nesu vám ty korále. Větší už tam neměli, snědli je už v neděli.

ČÁP LETÍ PŘES MOŘE na svatého Řehoře. Čáp letí přes moře, bude dobře v komoře. Čáp letí do polí, slepička ho dohoní. Kam ty čápe kam letíš? Do zlaté komory. Co tam budeš dělati? Stříbro, zlato lámati. Kam ho budeš nositi? Mlynářově dcerce aby pletla věnce. Čáp letí přes moře na svatého Řehoře. Čáp letí přes moře, bude dobře v komoře. Čáp letí do polí, slepička ho dohoní…ČÁP LETÍ PŘES MOŘE

ÚNOR 2022

KOVÁŘ Kdo to ví, kdo to ví, kdo vyrábí podkovy? Kdo to ví, kdo to ví, kdo nám koně ková? Já to vím, já to vím, kdo vyrábí podkovy. Já to vím, já to vím, koně ková kovář. Pro každého koně jiná, jako boty pro lidi. pomáhá mu kovadlina, zvonice mu závidí. Kdo to ví, kdo to ví, kdo nám ková podkovy? Já to vím, já to vím, ková nám je kovář.

SEDLÁK Víte-li pak, jak sedláček, víte-li pak jak sedláček obilíčko SEJE? Takto takto, tak sedláček, takto tato, tak sedláček obilíčko seje…. SEČE, VÁŽE, MLÁTÍ

MLYNÁŘI Jsou mlynáři chlapi chlapi, když jim mlejny klapy klapy, jsou mlynáři chlapi chlapi, když jim mlejny jdou. Když jim mlejny nechtěj klapat, začnou jako báby plakat. Jsou mlynáři chlapi chlapi, když jim mlejny jdou.

PEKAŘ  peče housky, uždibuje kousky, pekařka mu pomáhá, uždibují oba dva.

KOMINÍK Kalamajka mik mik mik, oženil se kominík, vzal si ženu Elišku v roztrhaným kožíšku. Kalamajka pěkná věc, když je zima šup na pec, když je teplo šup dolů, kalamajku tancuju.

SKÁKEJ MEDVĚDE, čert pro tě jede. S malovaným měchem stojí za ořechem, s drátovaným taířem, budeš v pekle malířem. Huja hujajá, báby do chlíva!

JÁ JSEM MUZIKANT A PŘICHÁZÍM K VÁM Z ČESKÉ ZEMĚ, my jsme muzikanti, přicházíme k vám. Já umím hráti, my umíme taky. A to na bubínek. Jak se na něj hraje? Bumtarata bumtarata bumtarata bubínek.

MASOPUST DRŽÍME, nic se nevadíme pospolu. Proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali poznovu?

LEDEN 2022

MĚSÍCE Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka, březen dá první lžičku medu,v dubnu s

e čistí studánka, květen si říká podle kvítí, červen si na svět sluncem svítí.

REF:Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí, zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosi.

Červenec po jahodách voní, srpen si bleskem zakřeše, v září se sejdem pod jabloní, v říjnu déšť pleská po střeše, listopad svléká stromům šaty,v prosinci zrajou hvězdy zlatý. REF

FANFRNOCH Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok, nový rok nám nastává, koledy nám nandává. Hou, hou, halelůjá. Buků buků buků, otevřete ruku, koledu nám dejte, nic se nám nesmějte. Hou, hou, halelůjá. Mlynář mele mouku v tom bílým klobouku a mlynářka krupici v té červené čepici. Hou, hou, halelůjá.

MY 3 KRÁLOVÉ jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, ma jsme k vám přišli z daleka. Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Co ty černej stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu? A já černej vystupuju a nový rok vám vinšuju. A my taky vystupujem a nový rok vám vinšujem.

5 MINUT V AFRICE:

1. Čáry, máry ententýky, poletíme do Afriky. Přidržte si čepice, hop! – a už jsme v Africe.

2. Sloni troubí na choboty od pondělí do soboty a pak zase pozpátku od úterý do pátku.

3. Lvice a lvi pod palmami hrozitánsky špulí tlamy. Loví myši v oáze, přibývají na váze.

4. Plameňáci purpuroví na jezeře ryby loví. Volavky a marabu hrají si tam na babu.

5. Paviáni křičí zdola na Žirafu, hej, ty hola! Jak se máš tam nahoře? Dohlédneš až za moře?

6. Žirafa jen mhouří víčka, žďuchá hlavou do sluníčka, chodí k němu na táčky, okusuje obláčky

PROSINEC 2021

KRÁČÍ MIKULÁŠ s berličkou, za ním rohatej s metličkou. Vzácnou návštěvu uvítám, jen ty rohatej zůstaň tam!!!

PÁSLI OVCE VALAŠI, při betlémské salaši. Hajdom hajdom tydlidom. Anděl se jim ukázal, do Betléma jít kázal. Hajdom hajdom tydlidom. Vstaňte rychle a jděte, Ježíška tam najdete. Hajdom hajdom tydlidom. On tam leží v jesličkách, ovinutý v plenčičkách. Hajdom hajdom tydlidom.  Maria ho kolébá, svatý Josef mu zpívá.

BYLI ČTYŘI KOLEDNÍCI hop hej hop hej koleda, zpívali a vyhrávali, dohráli a pak se ptali co kdo dá? Co dá pan zajíc? Snědený krajíc. Co dá paní srnka? Olíznout z hrnka. Co dá pan jezevec? Jestli chtějí starou pec. Co dá paní Veverka? Ať prý přijdou z úterka. Co dá pan medvěd? Ať prý přijdou v devět. Co dá pan hajný? Že prý je to tajný…. Byli čtyři koledníci…

LISTOPAD 2021

MARTIN JEDE NA KONI, podkůvky mu zazvoní. Hop, hej na koni, podkůvky mu zazvoní. Náhle vidí chudáka, jak se choulí, naříká. Hop, hej, chudáka, jak se choulí naříká. Martin dobré srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Hop, hej, srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Martin lidi miloval, mnoho dobra vykonal. Hop, hej miloval, mnoho dobra vykonal. Na svatého Martina, zima už nám začíná. Hop, hej, Martina, zima už nám začíná. Na svatého Martina, kouřívá se z komína. Hop, hej, Martina, kouřívá se z komína. Na svatého Martina, bude dobrá peřina. Hop, hej Martina, bude dobrá peřina.

LISTOPADE LISTOPADE, zima bude. Listopade, listopade zima bude. Listopade zima bude, už je ráno, mlha všude. Listopade, listopade zima bude. Listopade zima bude, už je ráno, mlha všude. Poslední list letí k zemi, přijede mráz se saněmi. Listopade, listopade zima bude. Listopade, listopade zima bude. Listopade listopade…

BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já pod hrudu, tam tu zimu přebudu. BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se do javora, to bude má komora. BUDE ZIMA BUDE MRÁZ, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já pod mezu, až přestane, vylezu. Až přestane vyletím, celý svět rozveselím.

ŘÍJEN 2021

LÍSTEČKU DUBOVÝ, nepadej do vody! Vzala by tě voda, byla by tě škoda, lístečku dubový. Lístečky z javoru, máte zlatou barvu, na zemi padáte, ona září zlatě, lístečky z javoru. Lístečku vrbový, tvůj čas nastane ti, vítr tě odnese, do nebe vynese, než tě pustí k zemi. Lístečku z břečťanu chystej se na zimu, sám na větvích budeš, zelený zůstaneš, lístečku z břečťanu. Lístečky z ořechu padejte na střechu! Včera nám do střechy bušily ořechy, dělaly neplechu. Lístečky všech stromů, padejte pomalu. Ať slunce ozáří vaše jasné barvy k oslavě podzimu

PODZIM KLEPE NA DVEŘE, javory se chvěji, ve strakaté zástěře moc se neohřejí.

SEDÍ BUBÁK NA DUBU, který v lese stojí. Straší děti bu bu bu a pak se sám bojí.

STOJÍ STOJÍ BEDLA, ráda by si sedla a vzala si pletení, noha už jí dřevění.

BYLA JEDNA ŠIŠKA, šiška borová, měla jednu sestru, ta je smrková. Dupy dupy dup dup, dupy dupy dup…ťapy ťapy ťap ťap, ťapy ťapy ťap….                                                                  Šiška z borovice, šiška ze smrku, obě se ty šišky chytly za ruku. Dupy dupy……ťapy ťapy…..  Vzaly k sobě ještě šišku z modřínu, v lese měly z mechu pěknou peřinu. Dupy…..ťapy……   A ještě k nim přišla šiška z jedličky, nakonec pak všecky hrály kuličky. Dupy…..ťapy….

KOPU, KOPU BRAMBORY, mám jich plné komory. Uvařím je na loupačku, pozvu naně naší Kačku. Ta se bude mít, ta se bude mít! Kopu, kopu brambory, mám jich plné komory. Navařím z nich hrnec kaše, pochutná si na ní Vašek. Ten se bude mít, ten se bude mít!

ZÁŘÍ 2021

Kulíšek v svém lese létá sám, létá sám. Pojď Kulíšku co je ti, pojď se kouknout na děti. Přileť k nám Kulíšku.

Jablíčko červené a žlutá hruška, všechno to posbírat, jó to je fuška. Nakrájet, zavařit, nasušit, píct. Štrůdl i kompůtek, to se dá jíst.

Víte-li pak, jak sedláček, víte-li pak jak sedláček obilíčko SEJE? Takto takto, tak sedláček, takto tato, tak sedláček obilíčko seje…. SEČE, VÁŽE, MLÁTÍ

Na Budči zatanči, všichni tančí Jan i Ančí. Na Budči zatanči Václavovi knížeti. Dámy tančí takhle a pak zase takhle. Na Budči zatanči, všichni tančí Jan i Ančí. Na Budči zatanči Václavovi knížeti. Páni tančí takhle a pak zase takhle….na nápěv Avignon