Písně a říkanky

SVOLÁVACÍ: Za ruce se pochytáme, velké kolo uděláme, ručičky si podáváme, protože se rádi máme.

OBĚDOVÁ: Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Slunce a deštík den co den, semínko vytahuje ze země ven. Děkujem ti země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Děkujem ti sluníčko, žes uzrálo zrníčko. Děkujem ti kuchaři, žes nám oběd uvařil.

KULÍŠKOVÁ: Kulíšci se mají rádi, Kulíšci jsou kamarádi. Pomůžou si, poradí, po ruce se pohladí.

BŘEZEN 23

ČÁP LETÍ PŘES MOŘE, na svatého Řehoře, čáp letí přes moře, bude dobře komoře. Čáp letí do polí, slepička ho dohoní. Kam ty, čápe, kam letíš? Do zlaté komory. Co tam budeš dělati? Stříbro, zlato lámati. Kam ho budeš nositi? Mlynářovic cérce, aby pletla věnce.

VRBY SE NÁM ZELENAJÍ, na dvě strany rozkvétají, radujme se, veselme se. Žežulička v háji zpívá, sedmihlásek se ozývá, radujme se, veselme se. Byla zima mezi náma, ale už je za horama, radujme se, veselme se.

NESEMY MAŘENU v oleji smaženů, na vrchu červenů, na spodku zelenů. Pěknů, pěknů probělenů. Nesem bábu v koši, smrt nás o ňu prosí. Už Mařena leží a zubama škeří. Helo, helo, helo, helo.

MORENA MORENA, kde si prebývala? Na tom dolnom konci, u Kubou v plevienci. Morena Morena, za kohoś umrela? Za pyšné děvčice, cifry parádnice. Morena Morena, za kohoś umrela? Za pyšných mládencou, za komediantou. Marmurena dědko, zjadol si nám všetko, nenechal si nám nič, iba prázdné vrecko.

ÚNOR 23

JÁ MÁM PILU, ty máš pilu, nařežeme špalíčky. Který z nás má větší sílu, ten už není maličký. Já mám sílu, ty máš sílu, nařežeme polínka. Přiložíme ruku k dílu, rozpálíme kamínka.

KALAMAJKA mik mik mik, oženil se kominík, vzal si ženu Elišku v roztrhaným kožíšku. Kalamajka pěkná věc, když je zima šup na pec, když je teplo šup dolu, kalamajku tancuju.

MASOPUST DRŽÍME, nic se nevadíme pospolu. Proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali poznovu? V dobrém jsme se sešli, v dobrém se rozejdem pospolu. Dříve, než se rozejdem, ještě sobě zapějem poznovu.

SKÁKEJ MEDVĚDE, čert pro tě jede. S malovaným měchem stojí za ořechem, s drátovaným taířem, budeš v pekle malířem. Huja hujajá, báby do chlíva!

JÁ JSEM MUZIKANT A PŘICHÁZÍM K VÁM Z ČESKÉ ZEMĚ, my jsme muzikanti, přicházíme k vám. Já umím hráti, my umíme taky. A to na bubínek. Jak se na něj hraje? Bumtarata bumtarata bumtarata bubínek.

KOVÁŘ Kdo to ví, kdo to ví, kdo vyrábí podkovy? Kdo to ví, kdo to ví, kdo nám koně ková? Já to vím já to vím, kdo vyrábí podkovy. Já to vím, já to vím, Koně ková kovář.                    Pro každého koně jiná jako boty pro lidi. Pomáhá mu kovadlina zvonice jim závidí. Kdo to ví, kdo to ví, kdo nám ková podkovy? Já to vím, já to vím, ková nám je kovář.

LEDEN 23

FANFRNOCH Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok, nový rok nám nastává, koledy nám nandává. Hou, hou, halelůjá. Buků buků buků, otevřete ruku, koledu nám dejte, nic se nám nesmějte. Hou, hou, halelůjá. Mlynář mele mouku v tom bílým klobouku a mlynářka krupici v té červené čepici. Hou, hou, halelůjá.

MY TŘI KRÁLOVÉ jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Co ty černý stojíš v zadu, vystrkuješ na nás bradu? A já černý vystupuju a nový rok vám vinšuju. A my taky vystupujem a nový rok vám vinšujem.

MĚSÍCE Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka, březen dá první lžičku medu,v dubnu se čistí studánka, květen si říká podle kvítí, červen si na svět sluncem svítí.

Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí, zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosi.

Červenec po jahodách voní, srpen si bleskem zakřeše, v září se sejdem pod jabloní, v říjnu déšť pleská po střeše, listopad svléká stromům šaty,v prosinci zrajou hvězdy zlatý

SNÍH: Maminko, mámo, co je to sníh? Maminko, mámo, co je to sníh? Maminko, mámo, co je to sníh? Sníh, moje děťátko, sníh to je peřinka. Peřinka, se kterou andělé z nebe přikryjí na zemi sněženčí miminka. To jenom lidi a zvířátka zebe.

PROSINEC 22

KRÁČÍ MIKULÁŠ S BERLIČKOU, za ním rohatej s metličkou. Vzácnou návštěvu uvítám, jen ty rohatej zůstaň tam.

PROSINEC JE, JSOU TU SVÁTKY, FUM, FUM, FUM. Prosinec je, jsou tu svátky, fum fum fum. Právě dnes se narodil kluk jako buk, kluk jako buk. Tam na slámě i s Marií chudobně tm spolu žijí, fum fum fum. Právě dnes se narodil kluk jako buk, kluk jako buk. Tam na slámě i s Marií chudobně tm spolu žijí, fum fum fum.

BYLI 4 KOLEDNÍCI hop hej hop hej koleda, zpívali a vyhrávali, dohráli a pak se ptali co kdo dá? Co dá pan zajíc? Snědený krajíc. Co dá paní srnka? Olíznout z hrnka. Co dá pan jezevec? Jestli chtějí starou pec. Co dá paní veverka? A´t prý přijdou z úterka. Co dá pan medvěd? Ať prý přijdou v devět. Co dá pan Hajný? Že prý je to tajný. BYLI 4 KOLEDNÍCI hop hej hop hej koleda, zpívali a vyhrávali, dohráli a pak se ptali co kdo dá?

LISTOPAD 22

Dušičky věrný, nejste všechny stejný. Některý jste bílý, některý jste černý.

LISTOPADE, listopade, zima bude… Listopade, listopade zima bude… Listopade, zima bude, už je ráno, mlha všude. Listopade, listopade zima bude. Listopade zima bude, už je ráno mlha všude. Poslední list padá k zemi, přijede mráz se saněmi. Listopade, listopade zima bude. Listopade, listopade zima bude. Listopade, listopade…

MARTIN JEDE NA KONI, podkůvky mu zazvoní. Hop, hej na koni, podkůvky mu zazvoní. Náhle vidí chudáka, jak se choulí, naříká. Hop, hej chudáka, jak se choulí naříká. Martin dobré srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Hop hej srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Martin lidi miloval, mnoho dobra vykonal. Hop, hej, miloval, mnoho dobra vykonal. Na svatého Martina, zima už nám začíná. Hop hej Martina, zima už nám začíná. Na svatého Martina kouřívá se z komína. Hop, hej Martina, kouřívá se z komína. Na svatého Martina bude dobrá peřina. Hop hej Martina, bude dobrá peřina.

BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já pod hrudu, tam tu zimu přebudu. Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se do javora, to bude má komora. Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já pod mezu, až přestane, vylezu. Až přestane, vyletím, celý svět rozveselím.

ŘÍJEN 22

PODZIM KLEPE NA DVEŘE, javory se chvějí. Ve strakaté zástěře moc se neohřejí.

LÍSTEČKU DUBOVÝ, nepadej do vody! Vzala by tě voda, byla by tě škoda, lístečku dubový. Lístečky z javoru, máte zlatou barvu, na zemi padáte, ona září zlatě, lístečky z javoru. Lístečku vrbový, tvůj čas nastane ti, vítr tě odnese, do nebe vynese, než tě pustí k zemi. Lístečku z břečťanu chystej se na zimu, sám na větvích budeš, zelený zůstaneš, lístečku z břečťanu. Lístečky z ořechu padejte na střechu! Včera nám do střechy bušily ořechy, dělaly neplechu. Lístečky všech stromů, padejte pomalu. Ať slunce ozáří vaše jasné barvy k oslavě podzimu

BYLA JEDNA ŠIŠKA, šiška borová, měla jednu sestru, ta je smrková. Dupy dupy dup dup, dupy dupy dup…ťapy ťapy ťap ťap, ťapy ťapy ťap….                                                                  Šiška z borovice, šiška ze smrku, obě se ty šišky chytly za ruku. Dupy dupy……ťapy ťapy…..  Vzaly k sobě ještě šišku z modřínu, v lese měly z mechu pěknou peřinu. Dupy…..ťapy……   A ještě k nim přišla šiška z jedličky, nakonec pak všecky hrály kuličky. Dupy…..ťapy….

KOPU KOPU BRAMBORY, mám jich plné komory. Uvařím je na loupačku, pozvu na ně naší Kačku. Ta se bude mít, ta se bude mít. Kopu kopu brambory, mám jich plné komory. Uvařím z nich hrnec kaše, pochutná si na nich Vašek. Ten se bude mít, ten se bude mít.

ZÁŘÍ 22

Kulíšek v svém lese létá sám, létá sám. Pojď Kulíšku co je ti, pojď se kouknout na děti. Přileť k nám Kulíšku.

JABLÍČKO ČERVENÉ a žlutá hruška, všechno to posbírat, jó to je fuška. Nakrájet, zavařit, nasušit, píct. Štrúdl i kompůtek, to se dá jíst.

VÍTE-LI PAK JAK SEDLÁČEK, víte-li pak jak sedláček obilíčko seje. Takto takto, tak sedláček, takto takto, tak sedláček obilíčko seje…..seče….váže…mlátí

NA BUDČI, zatanči, všichni tančí, Jan i Ančí. Na Budči, zatanči, Václavovi knížeti. Dámy tančí takhle a pak zase takhle. Na Budči, zatanči, všichni tančí, Jan i Ančí. Na Budči, zatanči, Václavovi knížeti. Páni tančí takhle a pak zase takhle. (na nápěv Avignon, tam je shon)