Písně a říkanky

SVOLÁVACÍ: Za ruce se pochytáme, velké kolo uděláme, ručičky si podáváme, protože se rádi máme.

OBĚDOVÁ: Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Slunce a deštík den co den, semínko vytahuje ze země ven. Děkujem ti země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Děkujem ti sluníčko, žes uzrálo zrníčko. Děkujem ti kuchaři, žes nám oběd uvařil.

KULÍŠKOVÁ: Kulíšci se mají rádi, Kulíšci jsou kamarádi. Pomůžou si, poradí, po ruce se pohladí.

LEDEN 21

MĚSÍCE Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka, březen dá první lžičku medu,v dubnu se čistí studánka, květen si říká podle kvítí, červen si na svět sluncem svítí.

Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí, zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosi.

Červenec po jahodách voní, srpen si bleskem zakřeše, v září se sejdem pod jabloní, v říjnu déšť pleská po střeše, listopad svléká stromům šaty,v prosinci zrajou hvězdy zlatý

MY 3 KRÁLOVÉ jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám. Štěstí zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Daleká je cesta naše, do Betléma mysl naše. Co ty černej stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu. A já černej vystupuju a nový rok vám vinšuju. A my taky vystupujem a nový rok vám vinšujem.

FANFRNOCH Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok, nový rok nám nastává, koledy nám nandává. Hou, hou, halelůjá.

PROSINEC 20

PÁSLI OVCE VALAŠI pri Betlemském salaši. REF /:Hajdom hajdom tydlidom, hajdom hajdom tydlidom:/ Anděl se jim ukázal, do Betléma jít kázal. REF Běžte rychle, pospěšte,
Ježíška tam najdete. REF On tam leží v jesličkách, zavinutý v plenčičkách. REF Maria ho kolébá, svatý Josef mu zpěvá.

PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA, dujdaj, dujdaj, dujdaj dá! REF:Ježíšku, panáčku! Já tě budu kolíbati, Ježíšku, panáčku! Já tě budu kolíbat! Začni Kubo na ty dudy
dudaj, dudaj, dudaj, dá! REF A ty Janku na píštalku REF A ty Mikši na housličky…REF A ty Vávro, na tu basu…REF

POTICHOUČKU SNĚŽÍ, bim bam bom bim bam bom, zvony znějí z věží, bim bam bom bim bam bom, louky sní svůj sen, bim bam bom bim bam bom. Je prosinec a blízko štědrý den.

BYLI ČTYŘI KOLEDNÍCI hop hej hop hej koleda, zpívali a vyhrávali, dohráli a pak se ptali co kdo dá? Co dá pan zajíc? Snědený krajíc. Co dá paní srnka? Olíznout z hrnka. Co dá pan jezevec? Jestli chtějí starou pec. Co dá paní Veverka? Ať prý přijdou z úterka. Co dá pan medvěd? Ať prý přijdou v devět. Co dá pan hajný? Že prý je to tajný…. Byli čtyři koledníci…

KRÁČÍ MIKULÁŠ s berličkou, za ním rohatej s metličkou. Vzácnou návštěvu uvítám, jen ty rohatej zůstaň tam.

STREJČEK NÁŠ MIKULÁŠ plný pytel nese, celý je ohnutý, brada se mu třese. Oříšky, jablíčka, taky trochu uhlí, než on to roznese, bude celý ztuhlý.

LISTOPAD 20

BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já pod hruhu, tam tu zimu přebudu. Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se do javora, to bude má komora. Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já pod mezu, až přestane vylezu. Až přestane vyletím, celý svět rozveselím.

PÍSEŇ O SV.MARTINOVI

1.Martin jede na koni, podkůvky mu zazvoní. Hop, hej, na koni, podkůvky mu zazvoní.      2. Náhle vidí chudáka, jak se choulí, naříká. Hop, hej, chudáka, jak se choulí, naříká.         3. Martin dobré srdce má, žebrákovi svůj plášť dá.Hop, hej, srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. 4. Martin lidi miloval, mnoho dobra vykonal.Hop, hej, miloval, mnoho dobra vykonal. 5. Na svatého Martina, kouřívá se z komína. Hop, hej, Martina, kouřívá se z komína.         6. Na svatého Martina, zima už nám začíná. Hop, hej, Martina, zima už nám začíná.           7. Na svatého Martina, bude dobrá peřina. Hop, hej, Martina, bude dobrá peřina.

ŘÍJEN 2020

LÍSTEČKU DUBOVÝ, nepadej do vody! Vzala by tě voda, byla by tě škoda, lístečku dubový. Lístečky z javoru, máte zlatou barvu, na zemi padáte, ona září zlatě, lístečky z javoru. Lístečku vrbový, tvůj čas nastane ti, vítr tě odnese, do nebe vynese, než tě pustí k zemi. Lístečku z břečťanu chystej se na zimu, sám na větvích budeš, zelený zůstaneš, lístečku z břečťanu. Lístečky z ořechu padejte na střechu! Včera nám do střechy bušily ořechy, dělaly neplechu. Lístečky všech stromů, padejte pomalu. Ať slunce ozáří vaše jasné barvy k oslavě podzimu

BYLA JEDNA ŠIŠKA, šiška borová, měla jednu sestru, ta je smrková. Dupy dupy dup dup, dupy dupy dup…ťapy ťapy ťap ťap, ťapy ťapy ťap….                                                                  Šiška z borovice, šiška ze smrku, obě se ty šišky chytly za ruku. Dupy dupy……ťapy ťapy…..  Vzaly k sobě ještě šišku z modřínu, v lese měly z mechu pěknou peřinu. Dupy…..ťapy……   A ještě k nim přišla šiška z jedličky, nakonec pak všecky hrály kuličky. Dupy…..ťapy….

ZÁŘÍ 2020

Kulíšek v svém lese létá sám, létá sám. Pojď Kulíšku co je ti, pojď se kouknout na děti. Přileť k nám Kulíšku.

JEŽCI: Když potkáte ježky, jdou většinou pěšky. Nožičky maličký a tělíčka těžký. Nejraděj maj z louky žížaly a brouky. Jablíčka nejedí, po těch mívaj pšouky.

JABLÍČKO ČERVENÉ a žlutá hruška, všechno to nasbírat jó to je fuška. Nakrájet, zavařit, nasušit, píct-štrůdl i kompůtek, to se dá jíst.

VÍTE -LI PAK JAK SEDLÁČEK, víte-li pak jak sedláček obilíčko SEJE? Takto takto, tak sedláček, takto takto, tak sedláček obilíčko seje. SEČE, VÁŽE, MLÁTÍ.