LEDEN 23

Na první pondělí přišla do Kulíška naše muzikální Káča i se svým velkým synem Štěpánem a krom malých Kulíšků přišli i další bývalí Kulíšci, kteří už navštěvují základní školu. Nový rok jsme vítali fanfrnochy, které jsme vyrobili z kelímků a provázků. Jestli to neznáte, když se provázek namočí a klouže se po něm prsty, vydává krásný prdivý zvuk. Takže: Fanfr fanfr fanfrnoch, nastává nám nový rok….
Během týdne jsme si vyprávěli legendu o třech králích a hráli ji dětem s plstěnými loutkami. Samozřejmě jsme zpívali: My tři králové jdeme k vám..Vyráběli jsme si i papírové koruny a někteří si je vyzdobili opravdu překrásnými barevnými vzory.
 Po Vánocích a pauze kvůli nemocem Kulíšci trošku zapomněli školková pravidla. Připomínali jsme si znovu očičkové, klackové i ručičkové pravidlo. Je moc důležité umět se chovat, když jsme spolu ve skupině.
Děti si užily také tříkrálovou stezku. Ve trojicích šli po fáborcích a cestou plnili úkoly: kimovku-zapamatovat si předměty, co si králové vzali na cestu, pomoci třem králům nadělit správný počet buráků a nakonec také vytleskat jména králů: Kašpar, Melichar, Baltazar a vymyslet jiná slova, která začínají stejným písmenem.
Když je ten nový rok, učili jsme se, že ho tvoří 4 roční období a 12 měsíců. Zpívali jsme si Jurkovičovu píseň Měsíce a k ročnímu kruhu jsme lepili každému fotku s datem narozenin. Kterýpak měsíc je ten můj? Zahráli jsme si také pohádku o 12ti měsíčkách. Jako kostýmy nám posloužily barevné šátečky. Nejdůležitější poselství bylo použití těch správných slovíček: PROSÍM a DĚKUJI.
V lese jsme se potýkali se rozblácenými cestami a spoustou větví na cestách, které nám tam zanechali dřevorubci. Začali jsme navštěvovat hluboké příkopy, do kterých děti často klouzají po zadku a nahoru se škrábou po čtyřech. Je to však skvělý trénink pro hrubou motoriku a také skvělá zábava.
Na téma čas jsme navázali tématem Vesmír. Ukazovali jsme si s glóbusem-Zemí, světlem-Sluníčkem a míčkem-Měsícem, co se musí stát, aby na Zemi uběhl 1 den, 1 měsíc a 1 rok. Při rozcvičce jsme si hráli na kosmonauty, kteří letí do vesmíru a také na planety sluneční soustavy, které obíhají Slunce. Model sluneční soustavy jsme si vyrobili tak, že jsme temperami pomalovali polystyrenové koule, které Dominik zavěsil na strop jurty. Také jsme malovali suchým pastelem svůj vesmír-planety, mlhoviny, Slunce, rakety i mimozemšťany…
V lednu jsme také navštívili galerii Uhelný mlýn, kde byla výstava Dům sester Válových. Lektorka Anička Roubalová už na nás čekala a po svačince nás provedla výstavou. Byly tam fotografie dvojčat Válových a děti se učily na obrazech rozlišit výtvarný styl Květy a Jitky-jedna tvoří robustní figury, druhá zase hubené. U nich v domečku na Kladně visel charakteristický modrý závěs. Děti se při následujícím workshopu snažily vyrobit svůj originální závěs. Dostaly nůžky a mohly stříhat látky podle svého výběru, které lektorka špendlila k velkýcm kusům látky. Nakonec děti fotila u jejich výtvorů Polaroidem.
Alespoň na chvilku nám napadl sníh a mohli jsme chvilku bobovat kousek od jurty. Trošičku i mrzlo a mohli jsme hrát pohybovou hru na mrazíka (honička-když vás mrazík zmrazí, zůstanete stát s rozkročenýma nohama a kamarád vás vysvobodí tím, že vás podleze). Takže veliká legrace a spousta pohybu.Učili jsme se, co dělají stromečky v zimě. A také, co se děje s vodou v zimě. Pozorovali jsme sněhové vločky a snažili se je vystřihnout z papíru. Ze sudu jsme lovili led a nová lesní paní učitelka Janička pro děti připravila skvělé pokusy s ledem. Malovali jsme sněhuláčky (když jsme je nemohli venku stavět) a také mraky se sněhovými vločkami. Ukazovali jsme si koloběh vody v přírodě.
Máme radost, že starší děti v Kulíšku se podílí na péči o ty nejmenší a skupinka se hezky sžila. Spojuje nás každodenní dobrodružství v lese, to, že spolu krmíme a pozorujeme ptáčky na našem krmítku, hrajeme si spolu. V lese se často hraje na houbičky nebo na zoo, kdy děti hrají zvířátka. Z lesa nosíme zajímavé kusy dřeva a děláme si výstavku před vchodem do Kulíška
Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.