Květen 19

Květen jsme začali návštěvou Zajíčků z MŠ Libčice u nás v Kulíšku. Přestože pršelo, děti si spolu bez zábran hrály na našem blátovišti, přivítali jsme se v tee pee, zazpívali si Travičku zelenou a dali si svačinku. Později už pršet pomalu přestalo a vydali jsme se do lesa stavět kruhovou lesní pohovku, čímž jsme oslavili Mezinárodní den lesních školek. Děti pracovaly jako mravenečci a práce se povedla-pohovku najdete hned napravo od mýtiny u naší školky, můžete tam někdy posvačit o víkendových výpravách do lesa.

My jsme Zajíčkům návštěvu oplatili a prožili s nimi jedno dopoledne v jejich školce. Cvičili jsme Elce pelce a povídali si o maminkách a co jim dělá radost. Nakonec jsme si společně pohráli na jejich hřišti.

Maminky měly svátek a tak jsme se s dětmi učili Píseň pro maminku a vyráběli dáreček-nákupní tašku jsme potiskali nabarvenými rostlinkami. Jak jsme je každý den sbírali, děti se mimochodem naučily, jak se které rostlinky jmenují.

Děti ukázaly svým kamarádům na fotce svoji rodinu a potom ji nalepily na velikánský strom Kulíščích rodin a kolem nakreslily krásně barevná hnízda. Při vyprávění o rodině se ostatní Kulíšci učili naslouchat a nepovídat, když mluví kamarád a řeknu vám, že pro mnohé je to hodně těžký úkol. Nezapomněli jsme si zahrát na rodinu a pojmenovat všechny její členy (mámy, táty, bratry, sestry, babičky, dědy, sestřnice, bratrance, strýce, tety…)

Jeli jsme na výlet na Rusavky a navštívili Kralupské Kulíšky. Společně jsme šli na výpravu do lesa-na tábořiště kousek od studánky Rusavky, kde je spousta břidlice a cestou starý hlohový prales. Odpočívali jsme ve stanu, což se dětem moc líbilo a byli jsme nadšeni z krásy místní přírody.

Nemohli jsme vynechat téma -lidské tělo. Rozcvička – Hlava ramena kolena palce -je hooodně veselá. Probrali jsme kosti, svaly, klouby a upevnili jsme si své znalosti při „pitvě“ pečeného kuřátka, které potom rychle zmizelo v žaludcích našich malých Kulíšků. Orgány-jejich papírové modely jsme pokládali na papírový model v životní velikosti. Trénovali jsme také naše smysly: chuť (cukr, kyselá okurka, slané arašídy), čich(poznávačka koření po čichu), sluch (hra ukačko zakukej), zrak (hledačka v lese-co do lesa nepatří) a hmat (poznávání věcí v pytlíčku po hmatu). Předškoláci si zahráli prstové minidivadélko Paleček a jeho kamarádi.

Úspěšná byla i návštěva u Mizerů v Letkách. Děti se vrhly na hračky a hrály si jako o život. Dominik s Jirkou Mizerou pak děti vzali do zkušebny, kde pro ně nacvičili 2 rockové písně a potom si děti mohly vyzkoušet zpěv na mikrofon a také bicí soupravu (některé jsme ani nemohli odtrhnout).

V posledním květnovém týdnu jsme zkoumali hmyz. Káča nás naučila píseň o Cvrčkovi, kterou se Thelma a Bětka R. naučily báječně doprovázet na zvonkohru. Děti využívaly kelímkové lupy, do kterých chytaly všecko možné, co kde leze či létá. I přes deštivé počasí jsme našli spoustu hmyzáčků. Pod mikroskopem jsme zkoumali blechu, čerstvě vytáhnuté klíště, muší nohu a křidélko. Děti si dokreslily ruměnici pospolnou. Pozorovali jsme také mravence a skládali mravenčí puzzle.

Po ránu-pokud nebylo úplné bahno jsme cvičili jógu. Děti měly velikou radost z bláta a kaluží a z vodopádů, které lijeme z plachty u maringotky. V lese je plno stop od zvířat, které stále pozorujeme. V dutém stromu u altánku pískají nějaká hladová ptáčátka, po cestičkách lezou šneci, ukazují se také mazlivé žížaly a škrábaví chrobáci. A na suchém listí skáčou desítky, stovky cvrčků.

Při závěrečném kruhu-když jdeme z lesa, opakujeme, co jsme se ten den naučili a říkáme naší kamarádskou básničku Kulíšci jsou kamarádi…při které si posíláme pohlazení po ruce (někteří si ručičky i pusinkují) a snažíme se být spolu co nejlepší kamarádi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.