Březen 19

Měsíc březen jsme zahájili coby stopaři. Na výpravách do lesa jsme hledali pobytová znamení -stopy, které nám zanechala lesní zvířátka. Nejen otisky tlapek a kopýtek v blátě, ale též ohlodané šišky, bobky, peříčka, srst, skořápky vajíček, vývržky, různé pelíšky a nory… Našli jsme toho opravdu hodně a některé poklady si děti mohly i odnést. Jeden den nám počasí přálo a protože jsme našli dostatek stop otisknutých v blátě, mohli jsme je odlít do sádry. Malí Kulíšci ve skupinkách sami míchali sádru a cestou z lesa si odlitky odnášeli a v zázemí očistili.

V dalším týdnu jsme se učili o klíčení. Cvičili jsme s básničkou jako semínka a v lese jsme jich spoustu našli naklíčených. Nejkrásnější byly načervenalé žaludy, které se po naklíčení rozpadají na dvě půlky a vypadají jako tlamička malého dráčka… Vytvořili jsme si maličkou předzahrádkus jarními cibulovinami-narciskami, hyacinty či krokusy. Nechyběly ani pokusy se semínky řeřichy: jedny dostaly světlo a teplo, druhé světlo, teplo a vodu a třetí jen teplo a vodu. Hádejte, jak to s nimi asi dopadlo?

Přišlo kalendářní jaro a s Kulíšky jsme uspali skřítka Zimníčka a našli během jarní bojovky s úkoly vílu Jarněnku. Zpívali jsme Vrby se nám zelenají, Čáp letí přes moře, Petrklíč… Vysadili jsme oseníčko do vlastnoručně pomalovaných květináčů.

Navštívili jsme Libčickou knihovnu, kde nás provedla milí knihovnice Šárka Sekerová a Kulíšci shlédli divadlo O zlaté rybce od ochptnických divadelníků LOĎ.

S knížkami jsme si zkoušeli i dramatizaci….vyzkoušeli jsme legendu o Bruncvíkovi a českém lvu, kterou zpracoval Petr Sís ve vsé knize Tři zlaté klíče.

Konečně jsme si postavili tee pee. V lese děti postavily skvělé domečky, válely sudy, houpaly se na laně a všelijak si užívali příjemné náruče lesa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.