LEDEN

Hned po novém roce jsme si zahráli na fanfrnoch a zazpívali si stejnojmennou píseň. Coby 3 králové jsme se klaněli Ježíškovi v našem lesním Betlémku. Celý měsíc leden jsme zpívali píseň Měsíce, učili jsme se jejich názvy, děti na obrázkovém kruhu ukazovaly, kdy se narodily-který měsíc je ten jejich. Z ovčí vlny jsme si uplstili loutky a hráli pohádku O 12ti měsíčkách.
Užili jsme si sníh a led. Ze sněhu jsme ukouleli ohromné koule, z prašanu jsme stavěli miniiglů, do kterých děti dokázaly vyhrabat chodby naskrz (nevěřila jsem, že to do prašanu půjde)!!! Hráli jsme eskymáckou honičku, kreslili do sněhu, hledali v něm stopy zvířat. Někteří si vyzkoušeli jízdu na běžkách, sáňkách, bobech, skibobech. Úplně všichni si užili zimní radovánky.
Naučili jsme se báseň o vločkách. Učinili jsme několik pokusů se sněhem a ledem. (Co dřív v teple taje-sníh nebo led? Co se stane, když dáme sněhovou kouli nad svíčku? Co se stane, když posolíme sníh?) Barvili jsme sníh barevnými vodami, zkoušeli udělat barevné ledy.

DSC_0887Také jsme výtvarničili-zubními kartáčky jsme nastříkali a namalovali zimní krajinu, do ní jsme nalepili 3 krále. Vodovkami jsme pojednali mrak, na něj jsme lepili vystříhané sněhové vločky.

DSC_0152 Navštívili jsme galerii v Uhelném mlýně. Paní galeristka Andrea nás úžasně provedla výstavou, dětem srozumitelnou formou vysvětlila výtvarné pojmy jako je kontrast, diagonála, kompozice. Děti si vyzkoušely práci s razítky a šablonami a akvarel, do kterého tiskly v tuši namočené přírodniny. V Kulíšku jsme s básničkou o bruslích uvolňovali ruku-kreslili dráhu, kterou jely brusle.
Vevnitř si děti hrály se elektro-stavebnicí Boffin či s geodeskami, na kterých se pomocí gumiček napínají různé tvary.

báseň VLOČKY
Jan Vodňanský

Padají vločky, padají z nebe
na mě, na něho, na tebe. Zebou uši, zebou nosy,
zebou opice a pštrosy v zoologické zahradě
zebou zebru na bradě.
DSC_0995
Písně
MĚSÍCE
Leden  je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka, březen dá první lžičku medu, v dubnu se čistí studánka. Květen si říká podle kvítí, červen si na svět sluncem svítí. REF: Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí. Zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosí.
Červenec po jahodách voní, srpen si bleskem zakřeše. V září se sejdem pod jabloní, v říjnu déšť pleská po střeše. Listopad svléká stromům šaty, v prosinci zrajou hvězdy zlatý. REF

JEDE ZIMA
Jede zima jede, jede na saních, rozhazuje kolem sebe, rozhazuje sníh.
Sněhurka se veze, veze na saních, rozhazuje kolem sebe, rozhazuje sníh.
DSC_0073
JÁ MÁM SANĚ BOROVÝ
Já mám saně borový, železem jsou kovaný, v předu stojí 2 koníčci pěkně okšírovaný.
Prásknu bičem do koní, vítr saně dohoní, pojedeme do Berouna než se slunko nakloní.
Tam u města Dobříše skáče blecha v kožiše. Koně trhli, saně zvrhli, leželi jsme na břiše.

DSC_0069

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.