Jak se mají Kulíšci z Libčic na podzim

2014_11_12-Kulisci v listiV říjnu se Kulíšci seznamovali se stromy – samozřejmě osobně :-). Pětkrát svačili pod jiným stromem – pod javorem, dubem, ořešákem, kaštanem a bukem. V lese si ze živých stromů a suchých klacků postavili parádní domeček, do kterého si chodí tuze rádi hrát. Domeček má už dvě místnosti a občas se proměňuje na kavárnu „U zavěšenýho čaje“, to aby se nikdo nezapoměl napít. Na začátku listopadu u domečku přibylo i krmítko pro ptáčky.

u zavěšenýho čajeKromě domku mají Kulíšci v Chýnovském háji ještě oblíbený altánek, kde si s Evou vařili čaj z vlastnoručně nasbíraných šípků a malinového listí. V jednom vykotlaném stromě můžete najít novou kulíškovskou kešku, do které každé dítě doneslo jednu malou hračku.

V lese či na louce vznikla už pěkná řádka výtvarných dílek – tuší rozfoukávané obrázky šípkových keřů, malý herbář z nasbíraných listů stromů doplněný o pohádky, které děti o stromech samy vymyslely. Kulíšci si také řezali z větví ozvučná dřívka a zdobili lístečky papírové lampióny, se kterými pak s rodiči vyrazili na svatomartinský průvod.

vlacekV Kulíškovském programu nesmí chybět také písničky a říkanky. Tento podzim jsme si zpívali: Na zahradě za úvozem, Tři čuníky, Prší prší, Já mám koně, Listopad, Kopu kopu brambory, Bude zima bude mráz a nesměla chybět hitovka Indi Indi Indiáni jdou.

Třikrát jsme také s Kulíšky vyrazili i jinam než na naše oblíbená místa v Libčicích – 1.10. jsme byli na svatováclavském výletu na Podmoráňské vyhlídce v Úholičkách, 18.10. jsme se zúčastnili Slavnosti podzimního listí v Kralupech na Rusavkách a 11.11. jsme navštívili trojskou botanickou zahradu a zázemí lesní školky Tři údolí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV listopadu jsme si hráli s bramborami a zeleninou a nesměla chybět ani vlastnoručně uvařená bramboračka v kotlíku na ohni. Vrcholem bylo rochnění a zazimovávání v haldách spadaného listí. Podzimní hrátky jsme ukončili uvitím a ozdobením adventního věnce, který nás posouvá do vánočního času.

Eva a Káča

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.