Září 2017

První týden se Kuíšci učili, jak to chodí ve školce. Nejdůležitější je očíčkové pravidlo-děti v lese musí pořád vidět dospěláka. Aby se jim to lépe hlídalo, vyrobili si dalekohled z ruliček od toaletních papírů. P1110141V druhém týdnu se Kulíšci učili o obilí. Káča je naučila zpívat píseň Víte-li pak jak sedláček…, která dětem připomínala, co všecko sedlák musí udělat než sklidí obilí. Každý den se v lese hrálo divadélko Kuřátko a obilí.P1110423 A když skončilo, zkoušeli si Kulíšci na opravdickém obilí, jak se vymlátí. Zkoušeli to lesními cepy za pomoci říkadel (buch-ty pro 2 mlatce, ko-lá-če pro 3 mlatce, na-lí-van-ce pro 4 mlatce)P1110352 Po mlácení děti zkoušely mlít-když nebyl mlecí kámen, pomohl aspoň hmoždíř. Vrcholem byla výroba placiček. S říkadlem Mísím mísím Boží dárek jsme vypracovali těsto. Následovalo tvarování placiček. Paci paci pacičky, upečeme placičky. Dáme do nich rozinky i oříšek malinký. Zamícháme do nich med, dobrou chuť a jezte hned. Podle návodu jsme opravdu pekli placičky s rozinkami, pekli je na pánvi na kempingovém vařiči a jedli s medem. Mňam!
Třetí týden byl ovocný. Ovoce jsme počítali, kreslili, krájeli na křížali, tiskali s ním obrázky a uvařili jsme i švestkové knedlíky.P1110782
Uspali jsme vílu letněnku a našli skřítka Podzimníčka.
Poslední týden byl ve znamení svatého Václava. Kluci si pobili dřevěné meče čalounickými cvočky a užívali si bojůvky. Střílelo se lukem a šípy. Jezdilo se na dřevěných konících. Nakonec Kulíšci vyšli na kopec a Kristina s Evou zavovlaly svatého Václava Svatováclavským chorálem. Svatého Václava pro nás zahrál Dominik. Zatančili jsme si s ním kruhový tanec na nápěv Avignon, tam je shon (Na Budči, zatanči, všichni tančí Jan i Ančí. Na Budči, zatanči Václavovi knížeti. Dámy tančí takhle….Páni tančí takhle….) Nakonec sv. Václav pasoval Kulíšky na rytíře a dvorní dámy.
Krom tohoto programu si Kulíšci v lese spolu hráli, opracovávali škrabkami a noži klacíky, vyráběli si bahýnko, zatloukali do pařezu hřebíky. Učili se být spolu, starat se o svůj batůžek, učili se slušně stolovat. Letos si libujeme, jaké máme báječné děti, chválíme, jaké dělají pokroky, jak je nám s nimi dobře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.