Letní provoz-Lesní expedice s Makovým mužíčkem

PO: MAKOVÝ MUŽÍČEK POTKÁVÁ NETOPÝRA
Den jsme začínali v zázemí Kulíška divadlem-jak se narodil Makový mužíček dědečkovi a babičce z makovičky a krátkým seznámením dětí i dospělých. Vyrazili jsme do lesa, kde jsme posvačili. Káča nám přečetla další kapitolu, jak se Makový mužíček setkal s netopýrem. Zaříkadlem: V jeskyni je velká díra, v ní najdete netopýra. Hlavou dolů visí, spokojeně spí si….jsme se dostali do netopýřího světa. Přiletěla velká netopýřice Eva a vyprávěla o tom, jak ztratila střechu nad hlavou a jaká prožila dobrodružství. Potom jsme si zahráli na ECHOLOKACI-jak netopýr (dítě se zavázanýma očima) loví můru (dítě s chřestidlem). Dále se děti hledali jako netopýři v kolonii-podle ČICHU-podle voňavých pytlíčků a vytvořily netopýří rodiny. Každá rodina dostala PUZZLE, na kterém bylo zobrazeno jedno z míst, kde netopýři žijí.
OBĚD: Polévka květáková, rýže s fazolemi
Při odpočinku na plachtě a dekách si děti vyslechly pohádky s netopýry. Dále jsme výtvarničili-lepili netopýra z krepového papíru nebo malovali noční oblohu a na ní lepili netopýra vystřiženého a vybarveného. Den jsme končili hrami – CO JEDÍ NETOPÝŘI (sběr kartiček s obrázky hmyzu) a JAK JEDÍ NETOPÝŘI (děti měly za úkol sníst křupku zavěšenou na niti bez pomoci rukou). Po druhé svačince jsme odešli do zázemí Kulíška.
ÚT-JELEN A ROHÁČ
Tento den jsme odjeli do Úholiček, ale počasí nám nepřálo. Zmokli jsme jako myši a svačili jsme pod zavěšenou plachtou, kterou náš báječný praktikant Kryštof přidržoval celou dobu ve výši a Káča na dešti jistila jeden z nezajištěných rohů. Přestože pršet nakonec přestalo, rozhodli jsme se k ústupu na terasu a zahradu Káči Judové. Děti měly promočené nejen to, co měly na sobě, ale i zásoby náhradního oblečení a některým byla zima. U Judů jsme se převlékli do suchého a dali si OBĚD: Polévka, kuskus, tofu, strouhaný sýr a zeleninaDSC_0159
Poté jsme podle indícií hádali, které zvíře potká Makový mužíček dnes a sestavili puzzle. Byl to jelen a hned jsme si i poslechli další díl o něm a také o vychloubačném brouku Roháčovi. Po odpočinku jsme tvořili- z oblázků a barevných lesklých papírů jsme pomocí lepidla vyrobili brouky. Následoval zpěv, za doprovodu kytary i tanec. Káča speciálně pro nás zhudebnila báseň o netopýrovi a našla ještě další báječnou lidovou, nechyběla ani píseň o jelenech, včetně Na tý louce zelený…a jiné hitovky.
ST- PAVOUK
Ve středu jsme se vydali do Tichého údolí v Roztokách a počasí nám přálo o poznání víc. Když jsme se utábořili a nasvačili, poslechli jsme si další díl o tom, jak Makový mužíček potkal zapomnětlivého pavouka Křižáka. Teď už každý z dětí mohl vstoupit do pavoučího světa skrz velikou pavučinu, která ale měla zavěšený zvoneček a při neopatrném pohybu mohla přivolat pavouka! DSC_0261Potom si každý vylosoval kartičku s pavoukem a hledal svého dvojníka vyvedeného jen v obrysu. Dvojice pak svého pavouka představily ostatním (Křižák, Pokoutník, Běžník, Sekáč, Sklípkan, Skákavka, Stepník, Černá vdova). Z dvojice se pak svázáním těl stal jeden pavouk s 8mi končetinami a musel přejít kus louky.DSC_0305 Potom děti vzpomínaly na to, jak před rokem na stejném místě pouštěly v potoce lodičky a tak jsme zaimprovizovali a tuto zábavu zopakovali.
OBĚD: Polévka ,
Při odpočinku jsme vyslechli další pohádky a příběhy o pavoucích a nakonec i indiánský příběh, který nás navnadil na výrobu Lapače snů. Práce to byla náročná a někteří ji ani nedokončili, ale stála za to.
ČT- RYBY
DSC_0393Ráno na náplavce děti shlédly divadlo, ve kterém byl Makový mužíček smutný, že není ničím užitečný. Dědeček mu vyprávěl, jak za mlada pokrýval střechy a že pracoval také jako převozník…no a ve volných chvílích chytal ryby. A že nás k jednomu takovému rybáři zavede a třeba se to naučíme. Rybář Saša už nás čekal na břehu Vltavy a než jsme se s ním pozdravili: Petrův zdar! a promluvili pár slov, tu hbitě přiskočil k udici a přímo před našima očima ulovil krásného kapra. Dobře jsme si ho prohlédli a zase ho pustili. Prohlédli jsme si i předchozí úlovky-jednoho lysého kapra a dva perlíny ostrohřbeté. Viděli jsme také, jak se nahazuje prut, prohlédli jsme si rybí krmení a poslechli si vyprávění o dalších rybách na obrázku. A pak už přívozem na Dol a svačinka. Po svačině se děti dozvěděly, že dnes budeme vařit sami a že potřebujeme dřevo na oheň. Celou cestu do lomu děti pilně sbíraly a potom za zpěvu písně Hoř ohníčku hoř jsme rozdělali oheň. Kristina ho udržovala a uvařila na něm těstoviny. Ostatní u kempingových stolečků krájeli zeleninu do salátu a strouhali tvrdý sýr. Oběd byl báječný. Následoval odpočinek a pohádky O zlaté rybce, O ledňáčkovi a také o tančících houbičkách z knihy Neplač Muchomůrko. Odpoledne si děti vyrobily rybářské pruty na hraní s překrásnými „muškami“ a vymýšlely si s nimi všelijaké hry. Den jsme završili vymýšlením společné básně o rybách a písní Ryba je němá.DSC_0494
PÁ – POUŤ A POSVÍCENÍ
Poslední den se děti ráno dozvěděly, jak neslavně skončila pro makového mužíčka pouť a jak byl hladový na posvícení a rozhodli jsme se, že mu to vynahradíme, že si uděláme svoji lesní pouť. Po svačině u altánku jsme začali s výrobou papírových růží. DSC_0521 Následovala plechovková střelnice a kdo srazil všechny plechovky, mohl si vylosovat jedno „štěstíčko“. Potom nastoupila tetovačka Anička, která pomohla dětem potetovat ručičky rozličnými obrázky. Potom to vypadalo, že povozíme Makového mužíčka v krabicovo-stromovém kolotoči, ale ukázalo se, že velice drhne. Stal ze z něho tedy autodrom a zábava pokračovala. Pro dobrodružně naladěné děti připravil Kryštof lezení po provazovém žebříku. Následoval pouťový OBĚD – mrkvová polévka s krutony a karbanátky s chlebem a okurkou. Jako zákusek byly makové koláčky s mandličkou! Při odpočinku jsme dokončili četbu Makového mužíčka a Neplač muchomůrko. Sbalili všechny věci a přemístili se do lesní „vany“, kde si děti vydatně pohrály, posvačily a už byl čas jít zpátky. Na rozloučenou v Kulíšku jsme si zopakovali písničky o netopýrech, o rybě, hezky jsme se rozloučili, zazvonil zvonec a už byl konec.DSC_0490
Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.