Advent a vánoce

adv.venecLetošní advent jsme s Kulíšky zahájili lesní výrobou adventního věnce. Ale nebylo to jen tak ledajaké vyrábění. Byla to vlastně taková stezka pro odvážné samostatné Kulíšky, kteří se nebáli přejít kousek lesa sami až k lektorce Monče, která na ně čekala s lucerničkou, zvonečkem a větvičkami na věnec. V cíli každý zazvonil na zvoneček a to byl signál pro dalšího odvážlivce, že může vyjít na stezku. Zahradnické nůžky šmikaly, drát vázal a postupně vznikl úžasný věnec, který byl dílem opravdu všech dětí. Odpoledne v certzázemí jsme věnec dozdobili svíčkami a burákovými medvídky a advent mohl začít.
V BĚHU SVĚTA A DNÍ ZAPALUJI 1.SVÍČKU ADVENTNÍ
V prvním adventním týdnu jsme byli v napjatém očekávání návštěvy anděla, čerta a Mikuláše. Na výpravě jsme si zahráli na anděly, létali jsme a podávali si ruce a usmívali se na sebe. Čerta jsme ztvárnili ze starého ořechového listí, klacků a šípků. A když jsme se s ním dostatečně potěšili, rozmetli jsme ho do všech stran!!! Mikuláš nabyl opravdu zvláštní podoby….byla to naše Káča, která vylezla na ořešák a zatřesením nás podarovala ještě pěknou hromadou ořechů. Zpívali jsme si:
OLYMPUS DIGITAL CAMERAKRÁČÍ MIKULÁŠ S BERLIČKOU,
ZA NÍM ROHATÝ S METLIČKOU.
VZÁCNOU NÁVŠTĚVU UVÍTÁM,
JEN TY ROHATÝ ZŮSTAŇ TAM.
Nakonec jsme si ty čerty ještě nakreslili suchým pastelem a labužníci si je sestavili ze sušených švestek.

V BĚHU SVĚTA A DNÍ ZAPALUJI 2.SVÍČKU ADVENTNÍ
V druhém adventním týdnu jsme nemysleli jen na sebe, ale i na malé ptáčky, kterým už je asi zima. Pozorovali jsme je u krmítka a ve volné přírodě, zpívali jsme si Bude zima bude mráz a také jsme OLYMPUS DIGITAL CAMERAhráli velice oblíbenou hru na Sýkorky a kočky. Tento týden jsme také navštívili skanzen v Třebízi, kde pro nás Honza Uhlík a CK2 připravili program, jak asi slavili Vánoce naši předci před 100lety.

V BĚHU SVĚTA A DNÍ ZAPALUJI 3.SVÍČKU ADVENTNÍ
Vánoce se blíží, je čas postavit si Betlém. V Chýnovském háji je veliká spousta soušek. Takovou soušku dokáže porazit a vyvrátit z kořenů i malé dítě. Není divu, že Kulíšci se do takové práci vrhli s vervou sobě vlastní a za chvíli jsme z nich postavili stavbu podobnou tee-pee. Uvnitř do starého trouchnivého pařezu jsme Betlemzapíchli figurky: Josefa, Marii a jesličky s Ježíškem. K jejich výrobě jsme použili klacky, jablíčka, hřebíček a kousky barevých látek. Ježíšek byl z mandarinky, zabalený v povijánku. Půjdem spolu do Betléma….zpívali jsme si.
No a co by to bylo za Vánoce bez cukroví. Naše hudební paní učitelka Káča nás pozvala k sobě domů a naučila nás péct úžasně dobré a také zdravé zázvorky.

orechove lodickyV BĚHU SVĚTA A DNÍ ZAPALUJI 4.SVÍČKU ADVENTNÍ
Na poslední předvánoční výpravu do lesa jsme pozvali i některé starší sourozence Kulíšků, kteří už měli ve škole prázdniny. Hráli jsme si na stromeček a zpívali: STROMEČKU VSTÁVEJ, OVOCE DÁVEJ, UMEJ SE, USTROJ SE, JE ŠTĚDRÝ DEN. Společně jsme vyrobili duhově barevné ozdoby na stromeček ze šišek a ovčí vlny. A uspořádali si v lesním domečku čajový dýchánek, vylepšený o perníčky. Mňam.
Poslední předvánoční den v Kulíšku byl celý sváteční. Ráno jsme natrénovali koledy a píseň Červená, zlatá, zelená…a na lukách u pískovny jsme zažili Vánoční divadlo. Hrála nám ho Káča rozbal.darkua bylo tak poutavé, že všechny děti vydžely soustředěně sledovat děj. Po divadle děti kreslily, co by ony darovaly chudému Ježiškovi. Také nás čekal úkol uspat skřítka Podzimníčka, protože už uplynul jeho čas. Děti mu postavily na zimu chaloupku ze suché trávy, natrhaly mu zásobu šípků a uspaly ho ukolébavkou.
cukroviOdpoledne Kulíšky čekala Vánoční besídka. Začala věštěním z rozkrojených jablíček a svačením skvělých zázvorek a pokračovala pouštěním ořechových lodiček. Potom se zpívalo, ale úžasně ukázněně a konečně se rozbalovaly dárečky. Kulíšci dostali ptačí budku, sovičkovou vázu, tiskátko ve tvaru sovičky, každý jednu kelímkovou lupu a také skřítka Zimníčka. Pro rozdováděné děti si chodili rodiče a společně odcházeli do zimního soumraku, užít si svoje vánoční svátky.

ptacci v hnizde

mali certi

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.