Bramboračka v Dolu

kulíšci 031Díky Jessemu Guthrie jsme v pondělí 16.11. mohli uspořádat celodenní výlet pro Kulíšky, jejich starší i mladší sourozence a pár rodičů. Jesse nám totiž zapůjčil a v bývalém lomu na Dole postavil obrovský expediční stan. Ten nám kromě odpočinku po obědě posloužil i jako báječné místo na hraní.

kulíšci 061kulíšci 095Cílem výletu bylo poznat různé druhy zeleniny a uvařit z nich na ohni bramboračku. Cestou od přívozu děti potkaly „zelinářku“ Evu a ta jim ve svém krámku ukázala pórek, mrkev, kedlubny, cibuli, česnek, brambory, petržel, celer… Kousek dál jsme za zpěvu písničky „Kopu, kopu brambory“ vyhrabali z listí malé, větší i pořádné brambory a sestavili z nich hada bramboráka. Pěkně od největší brambory po nejmenší. A pak si děti zkusily udělat řadu od největšího do nejmenšího i samy ze sebe.

kulíšci 078kulíšci 089V lomu jsme se utábořili a pustili se do vaření. Zelenina se myla, škrábala, krájela a děti to bavilo tak, že v kotlíku málem nezbylo místo na vodu. Když už se polévka vařila na ohni, mohly si děti s bramborami užít i výtvarničení – bramborovými razítky si každý vytvořil obrázek podle svého gusta. U oběda se potvrdilo, že nejlépe chutná vlastnoručně nakrájená zeleninka. U polévek se nám často stává, že děti tvrdí, že tohle a tamto nejedí, ale tuhle bramboračku plnou zeleniny jedly s chutí. Pak si Kulíšci zalezli do stanu a poslechli si k odpočinku pěkné pohádky – O zlaté mrkvi a Jak jsme pekli brambory. A po svačince už byl čas akorát sbalit stan, zalít ohniště vodou a vyrazit zpět k přívozu.

kulíšci 085

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.