Září 2018

Na úvod jsme se seznámili s novými dětmi i dospěláky a zazpívali: „Když jsi kamarád, tak pojď si s námi hrát….“ a zahráli si na vláček. Děti si utrhly lístek, který jim průvodčí Eva procvakla a jelo se….zastávky kompost, kadibudka, pískoviště, maringotka, šatna a domeček dětem prozdradily, co se kde ve školce dělá. A už si batůžky nasadíme a na cestu vyrazíme, hurá do lesa. V lese si postavíme kempingové stolečky na plachtu a svačíme. Na pařez postavíme kanystr s vodou, mýdlo a ručník a můžeme si mýt ručičky v lesní koupelně. Potom si hrajeme. V kárce je Kulíškův batoh a děti si z něj půjčují nástroje: kladiva, škrabky, nožíky, nebozezy, pilku, provaz, které se hodí na různé lesní práce a vyrábění-vše samozřejmě pod dohledem dospělých. Milovníci kreslení mají možnost půjčit si pastelky a papír a tvořit. První týden někteří zkoušeli kreslit očíčko, které nám na nástěnce připomíná očíčkové pravidlo, které neustále trénujeme.

Dožínkový týden provázela píseň s pohybem „Víte-li pak jak sedláček“, při kterém si děti zažily pohyby, které prováděli naši předci při zpracování obilí. S písní Jsou mlynáři chlapi jsme jako obilí umleli. A nezbývalo, než si z mouky upéct placičky-s rozinkami a ořechy… Abychom nebyli jen u písičkové teorie, zkusili jsme si klacky obilí opravdu vymlátit a zjistili, co to dalo práce. Druhy obilí jsme se učili s pohádkou Kuřátko a obilí, kterou jsme každý den hráli s papírouvými loutkami a opravdickým obilím.

Ovocný týden začal opět písničkami. Káča nás naučila kultovní píseň „Dobrý večer paní Luno“, další hitovku „Karmazínová“ o červených hruškách a tančili jsme „Pod naším okýnkem“. Nemohly chybět švestkové knedlíky, které jsme na kotlíku vařili hned 2x aby je měly šanci ochutnat všechny děti, které k nám chodí. S ovocem jsme se také učili počítat, poslepu ho ochutnávali na vlastnoručně vyrobeném napichovátku, hráli jsme s ním na prodávanou a na konci týdne nám posloužilo coby pirátská hostina.

Měsíc září jsme zakončili Svatováclavským týdnem. Byl to týden rytířů a dvorních dam, plný tance, lukostřelby a soubojů dřevěných mečů. Nechyběli ani dřevění koníci. Každý den za námi sestoupil svatý Václav a pasoval děti na rytíře či dvorní dámy. Společně jsme si s ním zatančili kruhový tanec Na Budči zatanči (obměna Avignon, tam je shon).

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika libčických kulíšků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.